انتخاب قالب برای سایت وردپرسی

راهنمای انتخاب قالب برای سایت وردپرسی

تیکو – یکی از اولین قدم‌های پیشبرد سایت برای توسعه کسب و کار اینترنتی، انتخاب قالب، پوسته یا Theme مناسب است. قالب‌ها، علاوه بر تغییر ظاهر سایت، امکاناتی دارند که می‌توانند به ما در هر چه بهتر کردن سایت کمک فراوانی کنند. ما در تیکو راهنمای انتخاب قالب برای سایت وردپرسی را ارائه کرده‌ایم تا نکاتی را یادآور شویم که می‌تواند قبل از خرید قالب یا پوسته وردپرس به شما کمک کند.

چرا انتخاب قالب برای سایت مهم است؟

وقتی کاربری وارد سایت ما می‌شود، اولین چیزی که مشاهده می‌کند، ظاهر سایت است. پس مهم است که در همان ابتدا، با ظاهر مناسب بتوانیم کاربران را به سایت خود جذب کرده و آنها را در سایت نگه داریم. این کار وظیفه قالب یا پوسته سایت است. تغییر ظاهر سایت در سایت‌های کدنویسی شده و اختصاصی به سختی امکان‌پذیر است اما در سایت‌های وردپرسی کار راحت‌تر خواهد بود.

وردپرس به عنوان محبوب‌ترین سیستم مدیریت محتوا، بیش از 40 درصد سایت‌های جهان را تحت پوشش خود قرار داده است. یکی از دلایل این محبوبیت وجود ده‌ها هزار قالب یا پوسته آماده است که باعث می‌شود در کسری از دقیقه بتوانیم ظاهر سایت خود را عوض کنیم.

آیا تغییر قالب سایت وردپرسی کار آسانی است؟

اگر بخواهیم به صورت تئوری توضیح دهیم، بله! این کار نباید بیشتر از دو – سه دقیقه زمان بگیرد. اما در عمل به این سادگی هم نیست. اگر مدت زیادی است که از یک قالب وردپرسی استفاده می‌کنید و محتواهای زیادی در سایت‌تان منتشر کرده‌اید، ممکن است با تغییر قالب به مشکلاتی بخورید. زیرا هر پوسته امکانات خاص و مواردی دارد که شاید با تغییر آن، نحوه نمایش محتواهایتان با اشکالاتی مواجه شود و حتی بهم بریزد و رفع این اشکالات هم احتمالا زمان‌بر خواهد بود.

تغییر قالب سایت وردپرسی

هر قالب وردپرس امکان شخصی‌سازی مخصوص به خود را دارد که  می‌توان آنها را مطابق نیازهای خودمان ویرایش و مدیریت کنیم. این شخصی‌سازی‌ها گرچه برای ما دارای اهمیت فراوانی هستند اما مدیریت آنها به همان اندازه نیز زمان‌بر است. فکر بهتر این است که در انتخاب قالب بسیار دقت کنیم تا مجبور به تغییر آن نباشیم.

فاکتورهای مهم انتخاب قالب برای سایت وردپرسی

انتخاب قالب مناسب برای سایت وردپرسی یکی از دغدغه‌های صاحبان سایت است. مخصوصا با وجود ده‌ها هزار قالب رایگان در مخزن وردپرس، و به همین میزان قالب‌های پولی در سایت‌های فروش پوسته، این انتخاب سخت‌تر نیز به نظر می‌رسد.

1. نیازها و انتظارات خود را مشخص کنید

هر قالب ساختار، ویژگی و امکانات بخصوص و منحصر به فردی دارد. به همین منظور پیش از اینکه به سراغ انتخاب قالب بروید، ابتدا باید نیازها و انتظارات خود را مشخص کنید. محتوای سایت شما قرار است درباره چه چیزی باشد. آیا سایت شما یک سایت شرکتی است یا به دنبال سایت فروشگاهی هستید. شاید سایتی خبری دارید یا یک سایت آموزشی. هر کدام از این سایت‌ها امکانات خاصی می‌خواهند.

پس بهتر است قبل از هر کاری نیازها و انتظارات خود را مشخص کنید تا بتوانید در انتخاب قالب برای سایت وردپرسی بهترین تصمیم را بگیرید. قالبی انتخاب کنید که شما را در رسیدن به اهداف کسب و کارتان کمک کند.

2. امکان راست به چپ یا RTL

حتما پیش از خرید قالب بررسی کنید که از امکان راست به چپ، پشتیبانی کند. اکثر قالب‌های وردپرسی به زبان انگلیسی تهیه می‌شوند که به صورت پیش‌فرض چپ به راست هستند. این چپ به راست بودن ممکن است نوشته‌ها و چیدمان سایت شما را بهم بریزد. بنابراین دقت کنید که به دنبال پوسته‌هایی با قابلیت پشتیبانی از RTL یا همان Right To Left باشید.

قابلیت راست به چپ در پوسته وردپرس

خبر خوب این است که اکثر قالب‌های پرطرفدار دنیا، از این قابلیت پشتیبانی می‌کنند. اما برای احتیاط حتما پشتیبانی قالب از این قابلیت را بررسی کنید.

3. انتخاب قالب‌های خاص و کمیاب برای سایت وردپرسی ممنوع!

این اشتباهی است که بسیاری از افراد انجام می‌دهند. آنها برای خاص‌تر شدن و متفاوت بودن سایت خود به دنبال قالب‌های کمیاب با تعداد فروش کم می‌گردند. این افراد می‌خواهند سایت‌شان شبیه به سایت دیگران نباشد. آنها این تصور اشتباه را دارند که خرید پوسته‌ها و قالب‌های پرفروش به معنای تکراری شدن ظاهر سایت‌شان خواهد بود.

ولی نکته ظریفی که وجود دارد این است که پوسته لزوما چند عدد فایل گرافیکی  و یک ظاهر ساده نیست. پوسته‌ها دارای کدهای بسیار زیادی هستند که امکاناتی را نیز به سایت اضافه می‌کنند. هر قالب برای خود دارای صدها تنظیمات خاص است که از داخل پیشخوان وردپرس قابل تنظیم است. تنظیماتی مانند رنگ، فونت، چیدمان و …

این تنظیمات به ما این امکان را می‌دهد که با استفاده از یک قالب وردپرس، سایت‌هایی را طراحی کنیم که به هیچ عنوان شبیه بهم نیستند. ما در تیکو نیز برای بسیاری از پروژه‌ها از یک پوسته خاص استفاده می‌کنیم اما خروجی کار ما با هم بسیار متفاوت است.

چرا نباید قالب‌های وردپرسی کمیاب را انتخاب کنیم؟

پوسته‌ها فایل‌های هستند که مرتب باید بروز شوند تا ضمن برطرف شدن اشکالات آن، قابلیت‌های جدید هم به آنها اضافه شود. اگر قالبی فروش کمی دارد ممکن است برای شرکت سازنده و توسعه‌دهندگان آن بروزرسانی مرتب و پشتیبانی پوسته ارزشی نداشته باشد و حتی ممکن است به علت عدم سوددهی از پشتیبانی و آپدیت آن دست برداشته و پوسته را به حال خود رها کنند.

حالا شما می‌مانید و یک پوسته که کلی اشکالات اساسی و امنیتی دارد. در این صورت مجبور خواهید بود که قالب یا تم سایت وردپرسی خود را عوض کنید و به یک پوسته جدید مهاجرت کنید.

ما در مقاله بهترین قالب‌های وردپرسی به معرفی سه قالب برتر و محبوب ایرانی‌ها پرداخته‌ایم.

4. عکس‌های پیش‌نمایش قالب اصلا ملاک نیستند

اکثر سایت‌های فروش قالب یا پوسته وردپرس، پیش‌نمایشی از قالب فروشی خود را به نمایش می‌گذارند تا کاربران بیشتر با ظاهر و امکانات آن آشنا شوند. این پیش‌نمایش‌ها تصاویر بسیار جذابی دارند که ممکن است ما را به اشتباه بیندازند. این تصاویر و عکس‌ها برای آن پیش‌نمایش خاص توسط طراحان حرفه‌ای طراحی شده‌اند تا با جذاب‌تر کردن ظاهر قالب، به میزان افزایش فروش آن کمک کرده باشند. باید بدانید که وقتی شما قالبی را خریدید، باید از تصاویر مخصوص به حوزه کاری خود استفاده کنید.

پس در انتخاب پوسته وردپرس فریب عکس‌های داخل قالب را نخورید. به جای تمرکز روی تصاویر، تمرکز خود را به نحوه چیدمان المان‌ها، بگذارید. در نتیجه هر پوسته یا قالبی که عکس‌ها و تصاویر جذاب‌تری داشت، دلیل بر بهتر بودن آن قالب نیست، زیرا شما باید از تصاویر مخصوص به خود استفاده کنید.

5. به امتیازات و نظرات کاربران بسیار اهمیت دهید

حتما پیش از خرید قالب به قسمت نظرات قالب بروید و تک‌تک نظرات را به دقت بخوانید. شاید کاربران آن قالب وردپرسی با مشکلاتی مواجه شده باشند و راهکاری برای آن ارائه نشده باشد.

نظرات و امتیازات کاربران در انتخاب قالب سایت وردپرسی

همچنین به امتیازات داده شده به کاربران نیز توجه کنید. البته پیشنهاد ما این است که امتیازات را در سایت themeforest مشاهده کنید. زیرا اغلب ایرانیان حتی با وجود رضایت زیاد، خیلی حوصله امتیاز دادن به محصولات را ندارند.

6. تاریخ آخرین آپدیت قالب وردپرسی را بررسی کنید

فلسفه ارائه نسخه‌های جدید توسط شرکت‌های سازنده پوسته، رفع اشکالات و اضافه کردن امکانات جدید است. اگر شرکتی دو سال است که هیچ آپدیت یا نسخه جدیدی ارائه نکرده است، خرید آن قالب بسیار کار خطرناکی است. این نشان دهنده آن است که شرکت سازنده قالب، خدمات و پشتیبانی خوبی ارائه نمی‌دهد.

همیشه به دنبال قالب‌هایی باشید که به صورت مرتب در حال بروزرسانی و آپدیت هستند.

7. امکانات قالب وردپرسی هم مهم هستند

همانطور که قبلا اعلام کردیم، قالب وردپرسی صرفا ظاهر سایت را تغییر نمی‌دهد. بلکه ممکن است امکانات جدیدی نیز به سایت شما اضافه کنند. به عنوان مثال، قالب وودمارت امکان مقایسه محصول، افزودن محصول به علاقمندی‌ها، ساخت مگامنوی پیشرفته، جستجوی ایجکس، فیلتر پیشرفته محصولات و … را در درون خود پیش‌بینی کرده است و برای این کارها نیازی به نصب افزونه جدید نیست.

هر چقدر امکانات یک قالب بیشتر باشد، دست شما نیز برای پیشرفته‌تر کردن سایت‌تان بازتر خواهد بود. پس حتما در خرید پوسته توجه کنید که آن قالب امکانات و ویژگی‌های مناسب کار شما را داشته باشد و بتواند نیازهایتان را برآورده سازد.

8. قابلیت واکنش‌گرایی یا ریسپانسیو بودن را در انتخاب قالب برای سایت وردپرسی بررسی کنید

واکنش‌گرایی به معنای نمایش صحیح سایت در پلتفرم‌ها و دستگاه‌های مختلف است. امروزه به علت اینکه اکثر مردم از موبایل برای گشت‌زنی در اینترنت استفاده می‌کنند، مهم است که سایت شما نیز در تلفن‌های همراه یا تبلت به درستی به نمایش درآید. این قابلیت از جمله مواردی است که گوگل روی آن حساسیت‌های خاصی دارد.

واکنش‌گرا بودن قالب سایت وردپرسی

گرچه اکثر پوسته‌های امروزی این امکان و قابلیت را به صورت پیش‌فرض روی خود دارند، اما بهتر است که قبل از خرید، حتما مطمئن شوید.

9. آیا قالب شما از ووکامرس و افزونه‌های کاربردی پشتیبانی می‌کند؟

افزونه‌ها امکانات مورد نیاز ما را به سایت‌مان اضافه می‌کنند. این مهم است که قالبی که برای سایت وردپرسی خود انتخاب می‌کنیم، تا چه حد از افزونه‌های مختلف به‌ویژه افزونه‌های پرطرفدار مثل یواست سئو، چندزبانه، گرویتی فرم و … پشتیبانی می‌کند.

یکی از محبوب‌ترین افزونه‌های وردپرس، ووکامرس است. اگر قصد داشته باشید سایت خود را به یک فروشگاه اینترنتی تبدیل کنید باید افزونه ووکامرس را روی سایت خود نصب کنید. میزان پشتیبانی و سازگاری قالب شما با افزونه ووکامرس بسیار مهم است. حتما پیش از انتخاب و خرید قالب برای سایت وردپرسی خود، لیستی از افزونه‌های مورد نیازتان را تهیه کرده و بررسی کنید که آیا قالب انتخابی از این افزونه‌ها پشیبانی می‌کند یا نه؟

قابلیت پشتیبانی از پلاگین‌ها در انتخاب پوسته سایت وردپرسی

امروزه همچنین استفاده از صفحه‌سازها در طراحی ظاهر سایت‌های وردپرسی از محبوبیت زیادی برخوردار هستند. صفحه‌سازهایی مثل المنتور یا ویژوال‌کامپوزر که می‌توان به‌راحتی با استفاده از آنها بدون حتی یک خط کدنویسی، ظاهر سایت خود را به صورت کاملا دلخواه طراحی کرد. پس اگر شما هم قصد استفاده از این صفحه‌سازها را دارید بهتر است پشتیبانی قالب انتخابی خود از آنها را مورد بررسی قرار دهید.

10. سرعت بارگذاری قالب بسیار مهم است

امروزه کاربران حوصله‌ای برای بارگذاری سایت‌های کند را ندارند. اگر سرعت سایت به اندازه کافی مناسب نباشد، به احتمال فراوان کاربران صفحه سایت را بسته و سراغ سایتی پر سرعت‌تر می‌روند.

اهمیت سرعت بارگذاری در انتخاب قالب سایت وردپرسی

قالب‌ها نیز تاثیر مستقیم بر سرعت بارگذاری سایت دارند. پیش از انتخاب قالب سرعت آن را با ابزارهای آنلاین بررسی کنید و قالبی انتخاب کنید که ساختار کدنویسی آن به اندازه کافی برای بارگذاری سریع‌تر، بهینه شده باشد.

11. قالب‌های پولی را رایگان تهیه نکنید

برای تهیه یک قالب حرفه‌ای تیمی متشکل از ده‌ها نفر مشغول به فعالیت هستند تا ضمن رفع اشکالات، به بهینه شدن آن نیز کمک کنند. مسلما این تیم برای رضای خدا اقدام به طراحی قالب نکرده‌اند. مگر آنکه روش‌های دیگری غیر از فروش را برای درآمدزایی انتخاب کرده باشند، مثل تبلیغات!

اگر شرکتی برای فروش قالب خود هزینه‌ای دریافت می‌کند، این بدان معناست که روش درآمدزایی‌شان از طریق فروش است. اما برخی از افراد با کرک کردن این قالب‌ها، نسخه رایگان را در اینترنت منتشر می‌کنند. حواس‌تان باشد تهیه این نسخه رایگان شاید در ابتدای امر به نفع شما باشد، اما مسلما پس از گذشت زمان متوجه اشتباه بزرگ خود خواهید شد و ممکن است آن وقت دیگر دیر شده باشد.

چرا نباید از نسخه رایگان قالب‌های پولی استفاده کنیم؟

اکثر این نسخه‌های رایگان دارای کدهای مخربی هستند که می‌توانند امنیت سایت وردپرسی شما را به خطر بیندازند. حتی اگر پس از نصب قالب همه چیز به خوبی کار کرد، باز هم نباید خوش‌بین باشید. زیرا برخی از این کدها پس از گذشت زمانی خاص فعال می‌شوند و اقدامات مخرب را روی سایت‌تان اعمال می‌کنند. درست زمانی که شما برای سایت‌تان بسیار زحمت کشیده‌اید و محتوا یا محصولات زیادی را در آن بارگذاری نموده‌اید.

شاید بگویید می‌توانیم قالب‌های رایگان را پیش از بارگذاری توسط نرم‌افزارهای موجود اسکن کرده و سلامت آنها را بررسی کنیم. بله این هم درست است. شاید برخی قالب‌های پولی که نسخه رایگان آن در اینترنت منتشر شده است اصلا دارای کدهای مخرب نبوده و هدف آن شخصی که اقدام به انتشار نسخه رایگان کرده، آسیب زدن به سایت‌های دیگران نباشد. فرض کنیم این شخص بسیار هم مهربان است و هدفش کمک به افرادی است که نمی‌خواهند برای خرید قالب هزینه کنند.

در این صورت هم تهیه قالب از آنها اقدام عاقلانه‌ای نیست. زیرا شما پس از نصب نسخه کرک شده از پشتیبانی‌ها و بروزرسانی‌های قالب محروم خواهید شد. همان‌طور که در این مقاله گفتیم، قالب‌ها مانند هر نرم‌افزاری ممکن است دارای باگ‌ها و اشکالاتی باشند که با بروزرسانی آن، این مشکلات برطرف می‌شوند. اگر شما نسخه اورجینال یا اصل قالب را تهیه نکرده‌اید نباید انتظار گرفتن این خدمات را از سایت سازنده داشته باشید.

12. قالب وردپرسی را از سایت‌های معتبر بخرید

آخرین نکته‌ای که باید یادآور شویم این است که سعی کنید قالب سایت خود را از سایت سازنده تهیه کنید. البته می‌دانیم این کار برای ما ایرانی‌ها از دو جهت تقریبا نشدنی است. یک جهت اینکه قالب‌های برتر دنیا به صورت دلاری به فروش می‌رسند و خرید دلاری برای ایرانی‌ها کاری مشکل و پر دردسر است. اگر چه با وجود برخی سایت‌های واسط می‌توان اقدام به این کار کرد. دلیل دوم هم این است که به علت تحریم‌ها اکثر سایت‌های خارجی از ارائه خدمات به ایرانی‌ها معذورند.

اما جای نگرانی نیست. سایت‌هایی در ایران در حال فعالیت هستند که در حال حاضر قالب‌های سایت وردپرسی را خریداری کرده، آنها را فارسی‌سازی کرده‌اند و با قیمت‌های بسیار پایین‌تر در اختیار شما قرار می‌دهند. سایت‌هایی مثل ژاکت، راستچین، ابزار وردپرس و … که می‌توانید با تحقیق درباره آنها، یکی را انتخاب کرده و خرید خود را انجام دهید.

اما حواستان باشد که سراغ سایت‌های غیرمعتبر نروید. زیرا ممکن است خرید از این سایت‌ها در آینده برای شما مشکل‌ساز شود.

چگونه یک قالب وردپرسی مناسب انتخاب کنیم؟

اگر وارد سایت‌های فروش قالب وردپرسی شده باشید، خواهید دید که هر سایت هزاران قالب برای فروش دارد. بررسی و انتخاب قالب مناسب از بین این تعداد پوسته کاری بسیار زمان‌بر و تقریبا نشدنی است. سایتی مثل themeforest که بزرگترین مرجع فروش قالب در جهان است، بیش از 50 هزار قالب دارد. با این وجود شاید بپرسید، چگونه قالب وردپرسی مناسب خود را انتخاب کنیم؟ احتمالا با دیدن این آمار شما هم متوجه شدید که فرصت کافی برای بررسی تک‌تک قالب‌ها را ندارید.

بهترین کار برای انتخاب قالب وردپرسی مناسب این است که وارد سایت‌های فروش قالب شوید و به سراغ پوسته‌های پرفروش یا محبوب آن سایت بروید. به جرات می‌توان گفت بیش از 90 درصد سایت‌های وردپرسی دنیا از 15 قالب برتر استفاده کرده‌اند و بهتر است ما نیز به این افراد اعتماد کنیم و با لحاظ کردن توضیحات این مقاله، یکی از پرفروش‌ترین قالب‌های دنیا را بخریم.

تعداد دانلودهای قالب آوادا

وقتی قالبی مانند قالب آوادا فقط به صورت قانونی 800 هزار بار به فروش رفته است، نشان‌دهنده خوب و مناسب بودن آن قالب است. زیرا امکان ندارد این تعداد از افراد دچار اشتباه شده باشند.

همیشه سعی کنید قالب‌هایی را انتخاب کنید که ساده و به دور از پیچیدگی‌های فراوان باشند. صرف وجود انیمیشن‌های زیبا، رنگ‌ها متنوع و جذاب که سایت‌تان را شلوع کرده و ممکن است منابع سیستمی شما را بی‌جهت درگیر کند، نمی‌تواند گزینه مناسبی در انتخاب قالب باشد.

سخن پایانی

هر کاربر پس از ورود به یک سایت با اولین چیزی که مواجه می‌شود، ظاهر آن است. اگر سایتی با ظاهری زشت و بدون ساختاریافتگی هدفمند داشته باشید، حتی با ارائه بهترین محتوا، شاید کاربران رغبتی برای ماندن در سایت نداشته باشند. بنابراین مهم است که به اندازه کافی زمان بگذارید و قالبی مناسب برای سایت وردپرسی‌تان انتخاب کنید.

انتخاب قالب مناسب می‌تواند جذابیت و زیبایی سایت شما را چندین برابر کند. همچنین قالب‌های پرطرفدار جهان امکاناتی را دارند که شما را از نصب افزونه‌های مختلف بی‌نیاز می‌کنند. پس حتما پیش از انتخاب قالب برای سایت خود، ابتدا نیازهایتان را بشناسید و سپس اقدام به تهیه یکی از محبوب‌ترین قالب‌های جهان کنید. قالب‌هایی را انتخاب کنید که پیش از این امتحان خود را پس داده‌اند و مورد تایید کاربران بسیاری هستند.

انتخاب قالب مناسب برای سایت وردپرسی چیزی نیست که با آزمون و خطا بتوان به آن رسید. بهتر است در این راه به نکات گفته شده در این مقاله توجه کنید تا در آینده با مشکلات پیش‌بینی نشده‌ای مواجه نشوید.

اگر شما هم تجربه‌ای در استفاده از قالب‌های مختلف دارید، پیشنهاد می‌کنیم در قسمت دیدگاه‌ها با دیگران به اشتراک بگذارید تا در انتخاب قالب مناسب کمک حال یکدیگر باشیم.

این مطالب را هم حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این پیشنهاد یکبار برای شما نمایش داده می‌شود.

پیشنهاد شگفت‌انگیز و تکرار نشدنی برای شما!

از گوگل، مدرک معتبر و قابل استعلام بگیر! اونم رایگان!

اول کد تخفیف 100درصدی زیر رو یادداشت کن …

googlefree