مگاپیکسل چیست؟

مگاپیکسل چیست؟

تیکو – اگر تا به حال از یک دوربین یا گوشی هوشمند استفاده کرده‌اید، احتمالاً اصطلاح “مگاپیکسل” را نیز شنیده‌اید. اگر می‌خواهید در یک جمله بدانید مگاپیکسل چیست؟ باید بگویم: اساساً، این اصطلاح برای توصیف سریع وضوح دوربین بر اساس تعداد پیکسل‌هایی که قادر به گرفتن آن است، به کار می‌رود.

با شمارش در هر اینچ، پیکسل‌ها و مگاپیکسل‌ها وضوح تصویر دیجیتال را تعیین می‌کنند. یک مگاپیکسل به یک میلیون پیکسل اشاره دارد که مربع‌های کوچکی از اطلاعات هستند که با هم ترکیب می‌شوند و یک تصویر را می‌سازند. بنابراین، اگر یک دوربین دارای وضوح هشت مگاپیکسل باشد، می‌تواند تصاویری با حدود هشت میلیون مربع کوچک اطلاعات در هر اینچ بگیرد.

تفاوت پیکسل با مگاپیکسل چیست؟

پیکسل‌ها مربع‌های کوچکی هستند که مانند تکه‌هایی از یک پازل یا موزاییک در کنار هم قرار می‌گیرند تا یک تصویر دیجیتال ایجاد کنند. وضوح تصویر معمولاً با مقدار پیکسل‌هایی که در یک فضا جمع می‌شود تعیین می‌شود. تعداد پیکسل بالاتر وضوح بهتری را به همراه دارد. البته پیش از این در مقاله پیکسل یا وکتور درباره پیکسل مفصل توضیح داده‌ایم.

به عنوان مثال سنسور 12 مگاپیکسلی در هر اینچ مگاپیکسل بیشتری دارد، بنابراین تصاویر واضح‌تری در مقایسه با سنسور 8 مگاپیکسلی ایجاد می‌کند. با این حال کیفیت تصویر تنها با تعداد مگاپیکسل تعیین نمی‌شود. آرایه رنگ، حساسیت به نور و بهینه‌سازی جزئیات از دیگر پارامترهایی هستند که کیفیت تصویر را تعیین می‌کنند.

تفاوت پیکسل با مگاپیکسل چیست؟

مگاپیکسل هنگام زوم کردن یا برش عکس بیشترین اهمیت را دارد. به عنوان مثال، نسل فعلی سنسور دوربین گوشی‌های هوشمند 108 مگاپیکسلی سامسونگ می‌تواند جزئیات بیشتری را در مقایسه با سنسور دوربین 16 مگاپیکسلی خود ثبت کند. وقتی روی هر عنصر قابل مشاهده روی تصویر زوم می‌کنید، این جزئیات مشخص می‌شوند.

هرچه تعداد مگاپیکسل بیشتر باشد، اندازه فایل بزرگتر است. شرکت‌ها به جای استفاده از فشرده‌سازی تصویر برای کاهش اندازه تصویر، اکنون از فناوری Pixel binning استفاده می‌کنند. در این فناوری، پیکسل‌ها با هم ترکیب می‌شوند تا اندازه پیکسل بزرگ‌تری را تشکیل دهند، که تعداد مگاپیکسل موثر را کاهش می‌دهد و اندازه تصویر را بدون افت کیفیت قابل مشاهده کاهش می‌دهد. معمولاً از فناوری 4 در 1 پیکسل در گوشی‌های هوشمند استفاده می‌شود که چهار پیکسل را کنار هم قرار می‌دهند تا یک پیکسل را تشکیل دهند.

جنبه‌های فنی مگاپیکسل

در دوربین دیجیتال، حسگر تصویر، عکس را ضبط می‌کند. حسگر تصویر یک تراشه کامپیوتری است که میزان نوری را که از لنز عبور می‌کند و به تراشه برخورد می‌کند، اندازه گیری می‌نماید.

جنبه‌های فنی مگاپیکسل چیست؟

حسگرهای تصویر حاوی گیرنده‌های کوچکی هستند که پیکسل نامیده می‌شوند. هر یک از این گیرنده‌ها می‌توانند نوری را که به تراشه برخورد می‌کند اندازه گیری کنند و شدت نور را ثبت کنند. یک حسگر تصویر حاوی میلیون‌ها گیرنده است و تعداد گیرنده‌ها (یا پیکسل‌ها) تعداد مگاپیکسلی‌هایی را که دوربین می‌تواند ضبط کند، که به آن وضوح نیز می‌گویند، تعیین می‌کند.

چرا مگاپیکسل یک گوشی هوشمند آنقدر که فکر می‌کنید مهم نیست؟

اکثر برندهای گوشی‌های هوشمند معمولاً هنگام بحث در مورد کیفیت عکس به تعداد مگاپیکسل دستگاه خود اشاره می‌کنند. مدل‌های تلفن جدیدتر معمولاً با دوربین‌های بهبود یافته‌ای عرضه می‌شوند که مگاپیکسل بیشتری دارند.

روشی که برندها در تبلیغات خود از مگاپیکسل تبلیغ می‌کنند، می‌تواند برخی افراد را به این باور برساند که تعداد مگاپیکسل بیشتر همیشه به معنای عکس‌های بهتر است. ممکن است گاهی اوقات درست باشد. اما به گفته نیکیل بوگال، بنیانگذار و مدیر ارشد فناوری ژوئن، همیشه اینطور نیست.

بوگال می‌گوید کیفیت پیکسل، بیشتر از تعداد پیکسل‌های واقعی یک حسگر دوربین اهمیت دارد. به‌خصوص وقتی صحبت از دوربین گوشی‌های هوشمند باشد. بوگال می‌گوید: حتی در یک تصویر کوچک، می‌توانید اطلاعات باکیفیت زیادی را در اختیار داشته باشید. برای داشتن این همه اطلاعات، لازم نیست یک عکس 40 مگاپیکسلی بگیرید.

افزایش کیفیت پیکسل در سنسور دوربین به چه معناست؟

در برخی موارد، می‌تواند به معنای بزرگ‌تر کردن پیکسل‌های فردی به جای جمع کردن پیکسل‌های بیشتر در یک فضای معین باشد. این می‌تواند کیفیت عکس را بهبود بخشد، اما تعداد مگاپیکسل‌ها را افزایش نمی‌دهد.

بوگال نحوه جمع‌آوری نور توسط پیکسل‌ها را با نحوه جمع‌آوری آب باران توسط سطل‌ها مقایسه کرد. او گفت: «هرچه سر سطل بزرگ‌تر باشد، آب بیشتری می‌توانند جمع‌آوری کنند».

توضیحات بوگال با آنچه دیگر کارشناسان صنعت در گذشته هنگام توضیح رابطه بین مگاپیکسل و سنسور دوربین گفته‌اند مطابقت دارد. جان ارنسن، تحلیلگر گارتنر، به CNET گفت که پیکسل‌های بزرگ‌تر معمولاً باعث می‌شوند نور به سمت بخش حساس به عکس حسگر دوربین، راحت‌تر راه پیدا کند.

کیفیت پیکسل چیست؟

پیکسل‌های باکیفیت‌تر همچنین میزان نویز ظاهر شده در عکس را کاهش می‌دهند. زیرا این نواحی لکه‌دار معمولاً از کمبود نور ناشی می‌شوند. بوگال گفت: همانطور که کیفیت بهتر می‌شود، نویز کاهش می‌یابد.” بنابراین مشکیِ بهتر، وضوح رنگِ بهتر، کنتراست بهتر و تصاویر واضح‌تر دریافت می‌کنید.

پس نتیجه می‌گیریم که دوربینی با مگاپیکسل زیاد لزوماً عکس‌های بهتری نسبت به دوربینی با مگاپیکسل کمتر ارائه نمی‌دهد. اندازه سنسور تصویر و نوع لنز در نهایت تاثیر بیشتری در کیفیت عکس شما خواهد داشت.

آیا مگاپیکسل بیشتر به معنای کیفیت بهتر عکس است؟

در حالی که منطقی است که دوربینی با 30 مگاپیکسل باید کیفیت تصویر بهتری نسبت به دوربینی که 20 مگاپیکسل ارائه دهد، همیشه اینطور نیست. اندازه فیزیکی سنسور تصویر نقش مهم‌تری در تعیین کیفیت تصویر یک دوربین خاص دارد.

به این موضوع فکر کنید: یک سنسور تصویر بزرگتر در اندازه فیزیکی که حاوی 20 مگاپیکسل است، گیرنده‌های نور جداگانه بزرگتری روی خود خواهد داشت، در حالی که یک سنسور تصویر کوچک در اندازه فیزیکی که حاوی 30 مگاپیکسل است، گیرنده‌های نور فردی بسیار کوچک خواهد داشت.

یک گیرنده نور یا پیکسل بزرگتر می‌تواند نور ورودی به لنز را با دقت بیشتری نسبت به یک گیرنده نور کوچکتر اندازه‌گیری کند. به دلیل عدم دقت در اندازه‌گیری نور با یک پیکسل کوچک، در نهایت با خطاهای بیشتری در اندازه‌گیری‌ها مواجه می‌شوید و در نتیجه “نویز” در تصویر ایجاد می‌شود. نویز پیکسل‌هایی هستند که به نظر نمی‌رسد رنگ درستی در عکس داشته باشند.

آیا MP بیشتر به معنای کیفیت بهتر عکس است؟

هنگامی که پیکسل‌ها به هم نزدیک‌تر هستند، همانطور که با یک سنسور تصویر کوچک هستند، ممکن است سیگنال‌های الکتریکی که پیکسل‌ها تولید می‌کنند با یکدیگر تداخل داشته باشند و باعث ایجاد خطا در اندازه‌گیری نور شوند.

بنابراین در حالی که تعداد مگاپیکسلی که یک دوربین می‌تواند ضبط کند در کیفیت تصویر نقش دارد، اندازه فیزیکی سنسور تصویر نقش بزرگ‌تری ایفا می‌کند. به عنوان مثال، Nikon D810 دارای وضوح 36 مگاپیکسل است، اما سنسور تصویر بسیار بزرگی را نیز ارائه می‌دهد.

تنها چیزی که مگاپیکسل بیشتر در اختیار شما قرار می‌دهد این است که می‌توانید تصاویر را بزرگ کنید و بدون اینکه تک‌تک پیکسل‌ها قابل مشاهده باشند، تصاویر را برش دهید. عوامل دیگر در تعیین کیفیت کلی تصویر بسیار مهمتر هستند. رزولوشن مگاپیکسل نقش مهمی در بزرگی چاپ تصاویر خود دارد.

سوالات متداول درباره مگاپیکسل چیست؟

هرمگاپیکسل چند پیکسل است؟

همانطور که در ابتدای مقاله گفتیم یک مگاپیکسل به یک میلیون پیکسل اشاره دارد. پیکسل‌ها مربع‌های کوچکی از اطلاعات هستند که با هم ترکیب می‌شوند و یک تصویر دیجیتال را می‌سازند.

هدف از مگاپیکسل چیست؟

تعداد مگاپیکسل وضوح تصویر را تعیین می‌کند و تصویر دیجیتال با مگاپیکسل بیشتر وضوح بیشتری دارد. وضوح بالاتر مطمئناً در یک عکس دیجیتال مطلوب است، زیرا به این معنی است که دوربین از پیکسل‌های بیشتری برای ایجاد تصویر استفاده می‌کند. اما این به معنای کیفیت بهتر تصویر نیست.

آیا 64 مگاپیکسل بهتر از 12 مگاپیکسل است؟

هرچه تعداد پیکسل‌ها بیشتر باشد، تصویر بزرگتر است. و البته، هر چه تصویر بزرگتر باشد، بیشتر می‌توانید ببینید (در اغلب موارد). برای مثال یک دوربین 64 مگاپیکسلی تصویری می‌گیرد که بسیار بزرگتر از تصویری است که یک دوربین 12 مگاپیکسلی می‌گیرد. با تصاویر بزرگتر، منطقاً جزئیات بیشتری دریافت می‌کنید اما لزوما این به معنای کیفیت بهتر نیست!

چشم انسان چند مگاپیکسل است؟

به گفته دانشمند و عکاس دکتر راجر کلارک، وضوح چشم انسان 576 مگاپیکسل است. وقتی آن را با 12 مگاپیکسل دوربین آیفون 7 مقایسه کنید، بسیار بزرگ است.

4k چند MegaPixel است؟

تفاوت مگاپیکسل و 4K چیست؟

4K ابعاد 3840 در 2160 را تولید می‌کند که معادل 8.5 مگاپیکسل است. برچسب 4K روی یک دوربین به این معنی است که دستگاه تصاویر را در سطح حدود 8.5 مگاپیکسل ضبط می‌کند.

فول اچ دی چند مگاپیکسل است؟

1080P ابعاد 1920 در 1080 را ارائه می‌دهد که معادل 2.1 مگاپیکسل است. این اصطلاح معمولاً نسبت تصویر عریض 16:9 را در نظر می‌گیرد که به وضوح 2.1 مگاپیکسل دلالت دارد.

این مطالب را هم حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این پیشنهاد یکبار برای شما نمایش داده می‌شود.

پیشنهاد شگفت‌انگیز و تکرار نشدنی برای شما!

از گوگل، مدرک معتبر و قابل استعلام بگیر! اونم رایگان!

اول کد تخفیف 100درصدی زیر رو یادداشت کن …

googlefree