آموزش ماسک در فتوشاپ

آموزش ماسک در فتوشاپ – سطح مقدماتی

آموزش فتوشاپ تیکو – لایه ماسک یکی از مهمترین و قدرتمندترین بخش‌های فتوشاپ است که شاید آن‌طور که باید به آن پرداخته نشده است. اصلی‌ترین کاربرد لایه ماسک، این است که اجازه می‌دهد بخشی از تصویر را پاک کرده و مابقی را حفظ کنیم. شاید بگویید این کار که مربوط به پاک‌کن است، پس چه نیازی به آموزش ماسک در فتوشاپ است؟ حرف شما کاملا درست است اما باید بدانید که پاک‌کن یا Eraser Tool بخشی از عکس را برای همیشه از بین می‌برد. در حالیکه Mask تمام تصویر را نگهداری کرده و در واقع بخشی از آن را مخفی می‌کند. در ادامه این آموزش با من ابوالفضل انصاری همراه باشید تا به صورت عملی با کاربردهای لایه ماسک آشنا شویم.

آموزش ادغام دو تصویر با استفاده از لایه ماسک در فتوشاپ

فرض کنید دو تصویر داریم و می‌خواهیم آنها را با یکدیگر ترکیب کنیم. برای این کار ابتدا باید یک سند جدید در فتوشاپ باز کنیم. اگر مشکلی با باز کردن سند جدید در فتوشاپ دارید حتما مقاله رفع مشکل باز نشدن سند جدید در فتوشاپ را بخوانید.

سپس دو تصویر مورد نظر را در سند جدید باز کرده و لایه‌های آن را روی یکدیگر قرار می‌دهیم. برای ادغام دو تصویر در فتوشاپ آسان‌ترین راه همان استفاده از Eraser Tool است که می‌توانیم با آن بخشی از لایه بالایی را پاک کنیم تا تصویر زیرین نمایان شود. با زدن روی حرف E کیبورد می‌توانیم ابزار پاک‌کن را انتخاب کنیم.

آموزش ماسک در فتوشاپ

اما اشکالی که این کار دارد این است که اگر از اقدام خود پشیمان شویم و بخواهیم بخشی از عکس را که پاک کرده‌ایم مجدد برگردانیم، چنین چیزی میسر نیست. چون ابزار پاک‌کن به طور کامل بخش دلخواه ما را از بین می‌برد و آن بخش، دیگر قابل بازیافت نیست. روش اصولی استفاده از لایه ماسک است. به این صورت که در پنجره لایه‌ها از قسمت پایین روی Add a mask کلیک می‌کنیم تا یک پنجره سفید رنگ در کنار لایه ما ایجاد شود.

اضافه کردن لایه ماسک

بعد به سراغ ابزار Brush tool رفته و در حالی که رنگ مشکی انتخاب شده است روی لایه ماسک، قسمت‌هایی که می‌خواهیم پاک شود را رنگ‌آمیزی می‌کنیم.

انتخاب براش در فتوشاپ
ادغام تصاویر در فتوشاپ

همان‌طور که مشاهده می‌کنید دقیقا مانند حالت پاک‌کن بخش‌های مورد نظر ما حذف و تصاویر ما با یکدیگر ادغام شدند. حال اگر بخواهیم بخشی که محو کرده‌ایم را دوباره برگردانیم فقط کافی است، به جای رنگ مشکی، از رنگ سفید استفاده کنیم تا قسمت‌های مورد نظر ظاهر شوند.

همچنین می‌توانیم به جای استفاده از Brush tool از ابزار Gradient tool هم روی لایه ماسک استفاده کنیم. با استفاده از ابزار گرادیانت می‌توان یک گذار زیبا و نرم بین دو عکس ایجاد کرد.

آموزش ترکیب عکس با نوشته با استفاده از ماسک در فتوشاپ

حال بیایید با یکدیگر یک لایه تصویر را با یک نوشته ادغام کنیم. برای این کار یک عکس در فتوشاپ باز می‌کنیم و در لایه‌ای دیگر یک متن دلخواه را می‌نویسیم. البته دقت کنید که لایه متن زیر لایه عکس باشد. سپس در حالی که لایه تصویر را انتخاب کرده‌ایم کلید Ctrl را نگه داشته و لایه متن را انتخاب می‌کنیم.

ادغام متن و عکس در Photoshop

سپس روی گزینه Add a mask در پایین پنچره Layers می‌زنیم. معجزه اتفاق افتاد. تصویر ما به راحتی در قالب نوشته به نمایش درآمد.

ادغام متن و عکس با ماسک فتوشاپ
ادغام متن و عکس

چرا باید از ماسک به جای پاک‌کن استفاده کرد؟

فکر می‌کنم با مثال بالا متوجه شدید که چرا باید از ماسک به جای پاک‌کن استفاده کنیم. اما بیایید کمی نگاه علمی‌تر به این مقوله بندازیم. وقتی ما از پاک‌کن استفاده می‌کنیم در واقع در حال از بین بردن پیکسل‌های تصاویر هستیم. پیکسلی هم که از بین برود دیگر قابل برگشت نیست. اما موقع استفاده از لایه ماسک در اصل ما هیچ کاری با اصل تصویر نداریم و اقدامات خودمان را روی لایه ماسک پیاده‌سازی می‌کنیم نه تصویر اصلی. به همین دلیل پیکسل‌های تصاویر از بین نرفته و فقط از دید ما پنهان می‌شوند. اگر هم بخواهیم به راحتی می‌توانیم آن قسمت‌ها را دوباره نمایان کنیم.

مفهوم رنگ‌ها در لایه ماسک فتوشاپ

با اضافه کردن لایه ماسک در فتوشاپ متوجه می‌شوید که یک مستطیل سفید رنگ در کنار لایه ما ایجاد می‌شود. شاید این سوال برای شما به وجود آید که چرا این لایه رنگش سفید است و رنگ دیگری نیست؟ باید توضیح بدهم که لایه ماسک اصولا با سه رنگ بیشتر کار نمی‌کند. رنگ سفید که به معنای دیده شدن کامل است. یعنی هر کجا از لایه ماسک که سفید باشد، لایه اصلی به صورت کامل و با شفافیت 100درصدی نمایان می‌شود.

رنگ بعدی رنگ سیاه است که درست برعکس رنگ سفید عمل می‌کند. یعنی هر کجا از لایه ماسک را که با براش سیاه پر کردیم، دیگر آن قسمت قابل رویت نیست و شفافیتی معادل صفر درصد دارد. در حالت کلی باید بدانید که سفید یعنی معلوم و سیاه یعنی مخفی.

آخرین رنگ هم خاکستری است و احتمالا حدس می‌زنید که چه کاربردی دارد. بله! این رنگ چیزی بین سیاه و سفید است. اگر رنگ خاکستری متمایل به سفید باشد شفافیت بیشتر و اگر متمایل به مشکی باشد، شفافیت کمتر است. اگر شما رنگ براش خود را هر چیز دیگر انتخاب کنید باز هم مشاهده خواهید کرد که لایه ماسک از طیف سیاه و سفید خارج نخواهد شد.

آموزش پاک کردن لایه ماسک در فتوشاپ

گاهی ممکن است بخواهید لایه ماسک خود را پاک کنید. برای این کار دو روش پیش روی دارید. ابتدا روی لایه ماسک کلیک راست کرده و گزینه Delete Layer Mask رو بزنید و تمام!

روش بعدی این است که لایه ماسک را با موس نگه داشته و آن را به سمت تصویر سطل آشغال موجود در پنجره لایه‌ها بکشید و رها کنید.

پاک کردن لایه ماسک در فتوشاپ

غیرفعال کردن موقت لایه ماسک

اگر قصد داشته باشید که لایه ماسک خود را به صورت موقت غیرفعال کنید بهتر است با ادامه آموزش ماسک در فتوشاپ همراه باشید. شما کار سختی برای این منظور نخواهید داشت. فقط کافی است از روی کیبورد دکمه Shift را نگه داشته و روی لایه ماسک کلیک کنید. مشاهده می‌کنید که یک ضربدر قرمز روی لایه ماسک نمایش داده می‌شود و این به معنی غیرفعال شدن موقت لایه ماسک است.

روش دیگر استفاده از کلیک راست است. برای این منظور روی لایه ماسک کلیک راست کرده و گزینه Disable Layer Mask را انتخاب کنید.

غیرفعال کردن لایه ماسک در فتوشاپ

برای فعال‌سازی مجدد هم می‌توانید روی لایه ماسک کلیک چپ کنید یا با کلیک راست و انتخاب گزینه Enable Layer Mask اقدام به این کار نمایید.

فعال کردن Layer Mask

آموزش ایجاد لایه ماسک مشکی در فتوشاپ

همانطور که در آموزش مشاهده کردید پس از انتخاب لایه ماسک، فتوشاپ به صورت پیش‌فرض لایه ماسک سفید رنگ را به تصویر اضافه می‌کند. اما اگر قصد داشته باشید که ماسک سیاه بر روی تصویر خود اضافه کرده و لایه اصلی را کامل پنهان کنید باید هنگام اضافه کردن لایه ماسک از قسمت Add a mask دکمه Alt را روی کیبورد نگه دارید. به همین راحتی ماسک مشکی رنگ به لایه شما اضافه شده و آن را کامل محو می‌کند.

لایه ماسک مشکی در فتوشاپ

با استفاده از لایه ماسک می‌توان کارهای خلاقانه زیادی انجام داد. اما چون این آموزش در سطح مقدماتی و مبتدی تهیه شده بود به اصلی‌ترین کاربرد آن اشاره کردیم. یکی از کاربردهای فوق‌العاده لایه ماسک آموزش جداسازی موهای فر در فتوشاپ است.

این مطالب را هم حتما بخوانید

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این پیشنهاد یکبار برای شما نمایش داده می‌شود.

پیشنهاد شگفت‌انگیز و تکرار نشدنی برای شما!

از گوگل، مدرک معتبر و قابل استعلام بگیر! اونم رایگان!

اول کد تخفیف 100درصدی زیر رو یادداشت کن …

googlefree