رسم رنگین‌کمان در فتوشاپ

رسم رنگین‌کمان در فتوشاپ

تیکو – گاهی اوقات تصاویری که در طبیعت می‌اندازید شاید به اندازه کافی المان‌های جذاب نداشته باشد. شما می‌توانید با استفاده از نرم‌افزار فتوشاپ تغییراتی در تصویر خود ایجاد کنید و به آنها رنگ و لعاب خاصی دهید. یکی از جذاب‌ترین کارها اضافه کردن یا رسم رنگین‌کمان در فتوشاپ است.

برای افزودن رنگین‌کمان به تصاویر در فتوشاپ روش‌های مختلفی وجود دارد که ما در اینجا یکی از ساده‌ترین و البته حرفه‌ای‌ترین آنها را به شما آموزش می‌دهیم. ما در این آموزش رنگ‌ها را محو می‌کنیم تا آنها به آرامی با هم ترکیب شوند. سپس با استفاده از یک ماسک لایه، رنگین‌کمان را از مناطق مختلف پنهان می‌کنیم. در نهایت ما آموزش را با یادگیری راهی پیشرفته و در عین حال آسان برای ترکیب رنگین‌کمان با ابرها به پایان می‌بریم!

پس بیایید با هم شروع کنیم.

مرحله اول: عکس خود را در فتوشاپ باز کنید

برای باز کردن عکس در فتوشاپ راه‌های مختلفی وجود دارد از کلیک بر روی منوی File و سپس Open گرفته تا درگ کردن عکس در فتوشاپ.

مرحله دوم: پنل Gradients را باز کنید

حال نوبت باز کردن پنل Gradients است. اگر این پنل را در میان پنل‌های باز صفحه کاری خود ندارید، از بین گزینه‌های منو روی Window کلیک و گزینه Gradients را انتخاب کنید.

باز کردن پنل Gradients

ما در این آموزش نیازمند استفاده از گرادیانت‌های قدیمی فتوشاپ هستیم. این گرادیانت‌ها از نسخه 2020 فتوشاپ به بعد در گروه جدیدی به نام Legacy Gradients جاگذاری شده‌اند. اگر قبلا گرادیانت‌های قدیمی فتوشاپ را بارگذاری کرده‌اید از این مرحله صرف‌نظر کنید.

برای بارگذاری گرادیانت‌های قدیمی فتوشاپ روی سه خط کناری پنل Gradients (آیکون منو) کلیک کرده و گزینه Legacy Gradients را انتخاب کنید.

مرحله سوم: انتخاب گرادیانت مناسب رسم رنگین‌کمان در فتوشاپ

حال که گرادیانت‌های قدیمی را بارگذاری کردیم، به سراغ این گروه از گرادیانت‌ها می‌رویم.

انتخاب گرادیانت مناسب رسم رنگین‌کمان در فتوشاپ

از بین Legacy Gradients زیرگروه Special Effects را باز کرده و گرادیانت Russell’s Rainbow را انتخاب می‌کنیم.

انتخاب گرادیانت Russell's Rainbow

اکنون با درگ کردن (کشیدن و رها کردن) این گرادیانت، آن را به تصویر خود اعمال می‌کنیم.

همان‌طور که مشاهده می‌کنید، یک نوار رنگین‌کمانی به بالای تصویر ما اضافه شد.

مرحله چهارم: اعمال تنظیمات گرادیانت برای رسم رنگین‌کمان در فتوشاپ

به پنل لایه‌ها رفته و روی لایه گرادیانت خود دو بار کلیک می‌کنیم تا پنجره Gradient Fill باز شود.

در پنجره Gradient Fill قسمت Style را بر روی Radial گذاشته تا گرادیانت ما به شکل دایره تغییر شکل دهد. همچنین می‌توانید اندازه این دایره را متناسب با تصویر خود از قسمت Scale به صورت درصدی تنظیم کنید. در هنگام تنظیم اندازه توجه کنید که ما به قسمت بالایی دایره نیاز داریم. (شکل رنگین‌کمان واقعی را تصور کنید)

در حالی که پنجره Gradient Fill باز است می‌توانید رنگین‌کمان خود را جابجا کنید و جای مناسبی از تصویر قرار دهید. برخی از دوستان گله می‌کنند که این رنگین‌کمان دایره‌ای حرکت نمی‌کند. علتش این است آنها در حالی که پنجره Gradient Fill بسته است سعی دارند این رنگین‌کمان دایره‌ای را حرکت دهند. پس فراموش نکنید تا این پنجره بسته نشده اقدام به جابجایی و تنظیم محل قرارگیری گرادیانت خود کنید.

مرحله پنجم: واقعی‌تر کردن گرادیانت رنگین‌کمان

اکنون از پنل لایه‌ها و از قسمت Blending Mode مد لایه گرادیانت خود را بر روی Screen تنظیم کنید و نتیجه کار را ببینید.

حال با کلیک راست روی لایه گرادیانت و انتخاب گزینه Convert to Smart Object آن را به Smart Object تبدیل کنید.

وقت آن رسیده که با رفتن روی منوی Filter و انتخاب Gaussian Blur از قسمت Blur رنگین‌کمان خود را کمی واقعی‌تر کنیم.

در پنجره باز شده Gaussian Blur با تنظیم عدد مناسب برای Radius می‌توانید رنگین‌کمان خود را به واقعیت نزدیکتر کنید. برای تصویر ما عدد 85 پیکسل مناسب به نظر می‌رسد.

مرحله ششم: حذف اضافات

رنگین‌کمان ما باید به شکل نیم‌دایره باشد نه دایره کامل. به همین منظور برای لایه گرادیانت خود از امکانات پایین پنل لایه‌ها، یک ماسک لایه قرار می‌دهیم. سری به مقاله آموزش ماسک در فتوشاپ بزنید تا بیشتر با نحوه کارکرد و قابلیت‌های این لایه آشنا شوید.

ابزار Brush Tool را در حالی که رنگ مشکی را برگزیده‌ایم، انتخاب می‌کنیم. در پنل لایه‌ها نیز باید ماسک لایه گرادیانت انتخاب شده باشد.

برای تنظیم ابعاد Brush Tool روی عکس مورد نظر کلیک راست می‌کنیم. سایز مناسب را انتخاب و Hardness آن را روی صفر درصد تنظیم می‌کنیم.

اکنون در حالی که ماسک لایه گرادیانت از پنل لایه‌ها انتخاب شده است، شروع به رنگ گردن این لایه می‌کنیم. قسمت‌هایی که با رنگ مشکی رنگ‌آمیزی می‌کنیم، از دید کاربران محو می‌شود. این از خاصیت‌های ماسک لایه است. اگر رنگ خود را به روی سفید قرار دهیم، مجدد این قسمت‌ها نمایش داده می‌شوند.

این کار را تا زمانی که به نتیجه دلخواه برسیم ادامه می‌دهیم. شاید تپه‌های مشخص شده در تصویر زیر مکان مناسبی برای آغاز و پایین رسم رنگین‌کمان در فتوشاپ ما باشند. شما هم برای تصویر خود محل مناسب را پیدا کرده و اضافات رنگین‌کمان را با ابزار براش روی ماسک لایه، مخفی کنید.

مرحله هفتم: ادغام رنگین‌کمان با ابرها در فتوشاپ

تا همین جا هم نتیجه کار عالی به نظر می‌رسد. اما شاید نیاز باشد کمی رنگین‌کمان خود را با ابرها ادغام کنیم تا نتیجه بهتری به دست آوریم. به همین منظور در پنل لایه‌ها از قسمت Layer Style گزینه Blending Options … را انتخاب می‌کنیم.

در پنجره در حالی که Blend If روی Gray است مقدار Underlying Layer را با کشیدن به سمت راست و چپ طوری تنظیم کنید که رنگین‌کمان شما با آسمان و ابرهای آن ادغام شود. در این حالت می‌توانید از کلید Alt روی کیبورد نیز کمک بگیرید.

و بالاخره این هم نتیجه نهایی رسم رنگین‌کمان در فتوشاپ

این مطالب را هم حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این پیشنهاد یکبار برای شما نمایش داده می‌شود.

پیشنهاد شگفت‌انگیز و تکرار نشدنی برای شما!

از گوگل، مدرک معتبر و قابل استعلام بگیر! اونم رایگان!

اول کد تخفیف 100درصدی زیر رو یادداشت کن …

googlefree