وردپرس یا برنامه‌نویسی؟

وردپرس یا برنامه‌نویسی؟ با کدام شروع کنیم؟

طراحی سایت تیکو – بعضی وقت‌ها انسان‌ها به دوراهی می‌رسند و نمی‌دانند به کدام سمت بروند. اما یک راهنمایی ساده می‌تواند انسان را از پشیمانی آینده نجات دهد. طراحی سایت و بالا آوردن آن با وردپرس یا برنامه‌نویسی یکی از این دوراهی‌هاست و این مقاله دقیقا راهنمایی این مسئله است. پس با من، ابوالفضل انصاری همراه باشید.

برای کسانی که در ابتدای راه طراحی سایت هستند همیشه این سوال پیش می‌آید که از کجا شروع کنم؟ آیا باید وقت خود را برای یادگیری برنامه‌نویسی و سر و کله زدن با کدها بگذارم؛ کار را به اشخاص یا شرکت‌های برنامه‌نویسی بسپارم یا به سراغ CMSهای آماده مانند وردپرس بروم؟ برای اینکه بتوانم سایتی طراحی کنم، چه مقدار باید زمان و هزینه صرف کنم؟ وردپرس یا برنامه‌نویسی چه مزایا و معایبی دارند؟ و بسیاری سوال‌های دیگر! البته ما در مقاله‌ای دیگر به مقایسه وردپرس و سایت‌سازها هم پرداخته‌ایم.

ابتدا ببینید نیازتان چیست؟ چه چیزی لازم دارید؟

برای پاسخ دادن به این سوال‌ها اول باید ببینید نیاز شما چیست؟ آیا می‌خواهید همه چیز تحت کنترل شما باشد یا زمان و هزینه برای شما مهمتر است؟ اگر نتوانید نیاز خود را مشخص کنید قطعا پاسخ دادن به این سوال نیز بی‌فایده خواهد بود. بیایید با یک مثال قضیه را بیشتر برای شما روشن کنم. آیا می‌توانید بگویید یک ماشین سدان بنز بهتر است یا نیسان آبی خودمان؟ آن دسته از افرادی که می‌گویند بنز آلمانی، اگر قرار باشد با این ماشین بار سنگینی جابجا کنند، چه؟ آیا پاسخ همان بنز است؟ می‌بینید که بهتر بودن ماشین کاملا بستگی به نیاز ما دارد. بهترین ماشین بنز هم نمی‌تواند کار نیسان آبی خودمان را انجام دهد و مسلما نیسان باری هم زیبایی، راحتی و امکانات بنز را ندارد.

در مقایسه وردپرس با برنامه‌نویسی هم قضیه درست به همین شکل است. یعنی ابتدا باید نیاز خودتان را مشخص کنید. بعد برای انتخاب یکی از این دو مورد وقت بگذارید.

دلایل برتری وردپرس بر برنامه‌نویسی

وردپرس یک سیستم مدیریت محتواست که برای خودش هم مزایا و هم معایبی دارد. اگر کسی به شما می‌گوید که فقط خوبی دارد و بدی ندارد یا برعکس، مطمئن باشید در حال تفسیر اطلاعات به نفع خود است. در حال حاضر که در حال نگارش این مقاله هستم، 43 درصد سایت‌های جهان با وردپرس ایجاد شده‌اند و روز به روز این عدد در حال افزایش است.

مزایای وردپرس نسبت به برنامه‌نویسی

از جمله مزایای مهم وردپرس ارزان و به صرفه بودن، صرفه‌جویی در زمان، راحتی، قابلیت توسعه آسان، انعطاف‌پذیری بالا و تغییر سریع ظاهر است. وردپرس در قبال برنامه‌نویسی بسیار ارزان‌تر است. چرا که هسته وردپرس به صورت رایگان در اختیار همه قرار دارد و بسیاری از افزونه‌ها و پلاگین‌های آن هم در مخزن وردپرس، رایگان هستند. اما اگر امکانات پیشرفته‌تری نیاز داشته باشید باید از افزونه‌های پولی استفاده کنید که آن هم در قبال برنامه‌نویسی بسیار بسیار ارزان‌تر است.

سایت خود را می‌توان در عرض دو یا سه روز با وردپرس راه‌اندازی کرد. در صورتی که برای راه‌اندازی سایت با برنامه‌نویسی باید چند هفته و حتی چند ماه وقت گذاشت. اگر شما امکانات بیشتری برای سایت‌تان می‌خواهید کافی است افزونه وردپرس را تهیه کرده تا در کمتر از چند دقیقه این قابلیت به سایت شما اضافه شود. اما برای اضافه کردن قابلیت‌های جدید در برنامه‌نویسی باز هم باید هفته‌ها وقت صرف کرد.

امروزه با اضافه شدن صفحه‌سازها به وردپرس این قابلیت فراهم شده تا ظاهر سایت‌تان را با درگ کردن و به صورت بصری، به راحتی تغییر دهید. حتی می‌توانید با نصب یک پوسته یا قالب در عرض چند دقیقه کل ظاهر سایت‌تان را متفاوت کنید.

معایب وردپرس نسبت به برنامه‌نویسی

وردپرس در کنار مزایای زیادی که دارد، مانند هر سیستم دیگری معایبی هم دارد. اولین عیب وردپرس، محدودیت آن است. به هر حال شما در حال استفاده از یک سیستم آماده هستید که ممکن است نیاز خیلی خاص شما در آن لحاظ نشده باشد و افزونه‌ای هم برای آن وجود نداشته باشد. بنابراین باید از یک برنامه‌نویس برای تولید پلاگین کمک بگیرید. اگر چه با وجود قریب به 65 هزار پلاگین که 60 هزارتای آن رایگان است، به نظر نمی‌رسد مشکلی در این زمینه وجود داشته باشد.

مشکل دوم که مختص ما ایرانی‌هاست، عدم پشتیبانی برخی از افزونه‌های آن از کشور ایران و زبان فارسی است. گرچه تیم‌های برنامه‌نویسی زیادی در ایران در حال فارسی‌سازی این افزونه‌ها و فروش آنها با قیمت بسیار پایین‌تر از نسخه اصلی هستند. سایت ژاکت از جمله این سایت‌هاست که در آن برنامه‌نویسان مختلف، افزونه‌های فارسی شده را به فروش می‌رسانند.

مشکل سوم وجود تداخل در برخی از افزونه‌هاست. علت این مشکل هم این است که هر افزونه‌ای توسط افراد یا تیم‌های مختلفی نوشته شده‌اند و این تیم‌ها از نحوه کدنویسی دیگر افزونه‌ها اطلاع دقیقی ندارند. گرچه تعداد این موارد زیاد نیست و اکثر افزونه‌های مهم و کاربردی با یکدیگر سازگارند.

دلایل برتری برنامه‌نویسی بر وردپرس

برنامه‌نویسی اصلی‌ترین روش طراحی سایت است. حتی سیستم مدیریت محتوای وردپرس هم بر اساس زبان PHP برنامه‌نویسی شده است و پایه و اساس آن برنامه‌نویسی است. هیچ سیستم کامپیوتری نداریم که برنامه‌نویسی نشده باشد. برنامه‌نویسی یک تخصص است که رسیدن به آن نیازمند صبوری، تلاش، پشتکار زیاد و بروز بودن می‌باشد. با این وجود برنامه‌نویسی هم در مقابل وردپرس مزایا و معایبی دارد که با هم بررسی می‌کنیم.

مزایای برنامه‌نویسی در مقابل وردپرس

اولین مزیت برنامه‌نویسی شخصی‌سازی دقیق آن با توجه به نیازهای شماست. زیرا سایت طراحی شده با برنامه‌نویسی دقیقا بر اساس نیازهای تعریف شده شما کدنویسی شده است. برنامه‌نویسی قابل اتکاتر از وردپرس است. دلیل این قضیه هم تحت کنترل بودن تمامی بخش‌های سایت به دلیل برنامه‌نویسی اختصاصی است.

یکی دیگر از مزیت‌های برنامه‌نویسی محدود نبودن آن است. شما هر نیازی که داشته باشید با کدنویسی می‌توانید به آن برسید و سایت خودتان را گسترش دهید. حتی از نظر گرافیک سایت هم دست شما باز است و محدودیتی در این زمینه وجود ندارد.

مزیت سوم برنامه‌نویسی امنیت تقریبا بالاتر است. البته همان‌طور که بارها اشاره کرده‌ام امنیت مقوله صددرصدی نیست و بستگی به خیلی از موارد دارد. به عنوان مثال اگر سایتی به درستی برنامه‌نویسی نشده باشد، قطعا امنیت آن هم در خطر است. اما وردپرس به علت متن باز بودن کدهایش در اختیار همه قرار دارد. اگر هکری بتواند راه نفوذی پیدا کند احتمال هک شدن وجود دارد. گرچه با آپدیت منظم هسته وردپرس و استفاده از افزونه‌های معتبر، نگرانی خاصی بابت امنیت وجود نخواهد داشت.

بیشتر بدانید: آیا وردپرس امن است؟

معایب برنامه‌نویسی در قبال وردپرس

اما برنامه‌نویسی هم معایب خود را دارد که مهمترین آنها این است که بسیار گران و زمان‌بر بوده و انجام تغییرات و توسعه آن به سختی صورت می‌گیرد. ضمن اینکه برنامه‌نویسی یک سایت از عهده یک نفر تقریبا خارج است و نیاز به یک تیم فنی دارد.

سایتی که با برنامه‌نویسی بالا بیاید چندین برابر سایت وردپرسی هزینه دارد. به دلیل اینکه باید تمامی قسمت‌های سایت به صورت اختصاصی برنامه‌نویسی شود و قطعا به همان مقدار نیازمند زمان نیز هست. ضمن اینکه احتمالا با باگ‌ها و ایراداتی در برنامه‌نویسی مواجه خواهید شد که برطرف کردن آنها نیز نیازمند زمان بیشتری است. اگر شما قصد داشته باشید سایت‌تان را توسعه دهید و قابلیت‌های جدیدی به آن اضافه کنید، این کار هم به سختی انجام می‌شود.

مسئله نهایی وابستگی سایت اختصاصی کدنویسی شده به تیم فنی است. به هر حال سایتی که با کدنویسی بالا آماده باید دائما آن را رصد کرد که آیا به درستی کار می‌کند یا نه! یا اگر امکانات جدیدی نیاز داشته باشید باز هم شما وابسته به برنامه‌نویسان و تیم فنی هستید.

چرخ را دوباره اختراع نکنیم

چرخ را دوباره اختراع نکنیم  

اگر سری به قسمت فروم سایت Django که خودش سازنده فریمورک جنگو است، زده باشید، متوجه می‌شوید که از Discourse استفاده کرده است. Discourse با فریمورک دیگری به نام Ruby on Rails نوشته شده است. آیا این سوال برای شما پیش نمی‌آید چرا Django که سازنده فریمورک است فروم سایت خودش را با  فریمورک خودش ننوشته است؟ به نظر شما فریمورک جنگو چه نیازی دارد که تمام وقت برنامه‌نویسانش را برای ساخت سیستمی بگذارد که قبلا توسط فریمورک دیگری نوشته شده و آماده استفاده است.

این سیستم قبلا نوشته شده، باگ‌ها و ایرادش برطرف شده و کلی امکانات برای آن در نظر گرفته شده است. منطقی‌تر این است که به جای وقت گذاشتن برای ساخت سیستمی که از قبل وجود دارد، بر روی بهتر شدن فریم‌ورک جنگو تلاش کند.

مثال دیگر سایت دیجی‌کالاست. این سایت به خاطر گستردگی کارش، سیستم اختصاصی خود را طراحی کرده است. اما همین دیجی‌کالا هم برای مجله سایتش از وردپرس استفاده می‌کند. چرا باید انرژی برنامه‌نویسان و وقت ارزشمندشان را برای ساخت سیستمی صرف کند که از قبل وجود دارد. این کار مصداق عینی اختراع دوباره چرخ است.

چرا سایت آموزش‌دهندگان برنامه‌نویسی، وردپرسی است؟

این سوالی است که بسیار پرسیده می‌شود. استادی سال‌ها در حال تدریس asp.net است اما سایت خودش را با وردپرس راه‌اندازی کرده. شخص دیگری nodejs تدریس می‌کند اما سایت وردپرسی برای ارائه تدریس‌های خود دارد. چرا این اشخاص با اینکه در حوزه برنامه‌نویسی مسلط هستند اما از وردپرس استفاده می‌کنند.

اگر شخصی بخواهد سیستم شخصی خود را با زبان‌های برنامه‌نویسی راه‌اندازی کند نیاز دارد که چند نفر را با خود همراه کند. یک نفر باید کارهای مربوط به front end را به دست بگیرد و شخص دیگری باید کارهای مربوط به Back end را انجام دهد. سیستم‌های شخصی نیازمند پشتیبانی قوی هستند. البته این افراد رایگان برای کسی کار نمی‌کنند و باید به آنها دستمزد پرداخت شود. برای کسی که کارش تدریس است احتمالا استخدام چند شخص برای راه‌اندازی سیستم شخصی به صرفه نخواهد بود. در حالی که سیستم‌های آماده‌ای وجود دارند که بیشتر این انتظارات را برآورده ساخته‌اند.

اولویت اول زندگی مدرسان ساخت آموزش و نهایتا فروش آنهاست. اگر آنها وقت بگذارند و سیستم اختصاصی خود را بنویسند کلی از اولویت اصلی‌شان عقب خواهند ماند. این افراد باید آموزش خوب بسازند، کسی از آنها نباید انتظار ساخت سایت خوب را داشته باشد.

برنامه‌نویسان هم اگر به موردی بربخورند که نتوانند با وردپرس حل کنند احتمالا به سراغ سیستم اختصاصی خود خواهند رفت. اما وردپرس آنقدر گستردگی دارد که تقریبا تمام نیازها را برآورده ساخته است. ضمن اینکه اگر کسی برنامه‌نویسی php بلد باشد می‌تواند با استفاده از پلاگین‌نویسی سایت وردپرسی خود را توسعه دهد.

بالاخره از کدام استفاده کنیم؟

اگر نظر من را بخواهید بدانید باید بگویم، زمانی که در ابتدای راه‌اندازی سایت هستیم، وردپرس به راحتی جواب کار ما را می‌دهد. وردپرس سیستمی است که هر روزه بسیاری از برنامه‌نویسان حرفه‌ای دنیا در بهتر و به‌روزترین شدن آن مشارکت دارند. پس می‌توان به راحتی به این سیستم مدیریت محتوا اعتماد کرده و شروع به کسب درآمد کرد. وقتی به درآمد قابل توجهی رسیدیم می‌توانیم با صرف هزینه، سایت اختصاصی خودمان را با کدنویسی بالا بیاوریم.

اما از طرف دیگر اگر کسب و کار شناخته شده‌ای داریم و مطمئن هستیم که روزانه بالای 10 هزار نفر بازدیدکننده و خریدار خواهیم داشت، باید از ابتدا به سراغ سیستم اختصاصی خود برویم. این نظر شخص من بود، خوشحال می‌شوم شما هم نظراتتان را در قسمت دیدگاه‌ها بنویسید و آنها را با دیگران به اشتراک بگذارید.

دوره آموزشی طراحی سایت و فروشگاه اینترنتی بدون کدنویسی

اگر قصد دارید برای خود یا دیگران سایتی طراحی کنید و هیچ دانش برنامه‌نویسی در این زمینه ندارید. اگر نمی‌دانید برای داشتن سایت باید از کجا شروع کنید. اگر فکر می‌کنید طراحی سایت سخت و پیچیده است و کار شما نیست. اگر با پرداخت هزینه‌های میلیونی طراحی سایت توسط شرکت‌ها و برنامه‌نویسان، نگران نتیجه نهایی کار هستید. به شما توصیه می‌کنیم طراحی سایت را خودتان شروع کنید.

دیگر نیاز نیست برای راه‌اندازی سایت مسلط به زبان‌های سخت و پیچیده برنامه‌نویسی باشید. ما در این دوره آموزشی به شما یاد می‌دهیم چگونه بدون حتی یک خط کدنویسی سایت‌های شخصی، خبری، وبلاگی، شرکتی، فروشگاهی و چندمنظوره حرفه‌ای طراحی کنید.

این مطالب را هم حتما بخوانید

یک پاسخ

  1. منم موافقم که برای شروع با وردپرس میشه شروع کرد اما بهتره در کنارش برنامه نویسی php رو هم یاد بگیری. خیلی لازم میشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این پیشنهاد یکبار برای شما نمایش داده می‌شود.

پیشنهاد شگفت‌انگیز و تکرار نشدنی برای شما!

از گوگل، مدرک معتبر و قابل استعلام بگیر! اونم رایگان!

اول کد تخفیف 100درصدی زیر رو یادداشت کن …

googlefree